Відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області

Сторінка для батьків

Збираємось до школи: які довідки необхідно мати до 1 вересня

Процес підготовки до навчання завжди сповнений хвилюваннями й сумнівами. Батьки часто запитують себе: «Чи не забули ми про щось важливе?» й зазирають до шкільного портфеля свого чада, перераховуючи кількість зошитів, канцелярського приладдя та наявність ланч-боксів. А от що робити з медичними довідками, без яких дитину можуть просто не допустити до занять?

Міністерство охорони здоров’я наголошує на тому, що перед початком навчального року учень обов’язково має пройти профілактичний огляд. Педіатр або сімейний лікар видасть необхідну довідку для школи (форма №086-1/о), в якій зазначатиметься група для занять фізичною культурою. Першочергово потрібно оновити й Карту профілактичних щеплень (форма № 063/о), якщо дитині зробили нові щеплення.  

Отож детальныше про довідки, які потрібні для відвідування школи

1.Довідка форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Педіатр чи сімейний лікар видасть її після огляду дитини. За необхідності лікар може направити дитину на вакцинацію, базові аналізи чи на прийом до вузьких спеціалістів.  

У довідці для школи лікар зазначає:

 ♦  прізвище та ім’я дитини, дату її народження і стать;

 ♦  місце проживання дитини, телефон батьків;

 ♦  найменування загальноосвітнього навчального закладу, клас;

 ♦  дату проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду (а також дату попереднього профогляду і рекомендовану дату наступного);

 ♦  висновок про стан здоров’я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків,  в цій довідці може бути зроблено відповідний запис);

 ♦  групу для занять фізичною культурою;

 ♦  рекомендації.

2.Довідка форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень»

Ця довідка містить інформацію щодо проведення вакцинації чи ревакцинації, а також здійснення туберкулінових проб. Дані з цієї довідки дозволять медичним працівникам навчальних закладів ознайомитись з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини.

Якщо дитина була вчасно вакцинована за Календарем профілактичних щеплень, то з 7 до 14 років їй не проводитимуть вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно, дані у карті профілактичних щеплень не оновлюються і довідки не потрібно.

Водночас, у школі можуть попросити принести довідку про щеплення, якщо у закладі освіти немає таких даних (наприклад, дитина перейшла до нової школи). Так само довідка буде потрібна, якщо дитині робили щеплення - планові чи пропущені.

Профілактичний візит до сімейного лікаря - чудова нагода проконсультуватись щодо профілактики хвороб у школі, фізичного навантаження та здорового харчування.

Усі послуги у педіатра чи сімейного лікаря, з яким родина підписала декларацію для дитини, - безоплатні, їх оплачує Нацслужба здоров’я.

 Чи потрібна для школи медична карта (форма № 026/о) 

«Медична карта дитини» (форма № 026/о), яку раніше вимагали заклади освіти, більше не потрібна: дані про стан здоров’я дитини не можуть бути відкритими і зберігатись поза межами медичного закладу. Цю форму МОЗ України скасувало у березні 2018 року.

Право на  медичну таємницю гарантує ст. 39-1. Закону України «Основи Законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII.

Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта, – йдеться у Законі.

Дані про стан здоров’я дитини можуть міститися виключно у «Історії розвитку дитини № ___» (Форма № 112/о) - медичній картці, яка зберігається у закладі охорони здоров’я.

Джерела: МОЗ, журнал "Всеосвіта".

Яка довідка потрібна для відвідування закладу дошкільної освіти

Для відвідування закладу дошкільної освіти батькам потрібно надати довідку з засвідченням факту, що дитина здорова. Таку довідку випише педіатр або сімейний лікар закладу охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина.

У довідці лікар має зазначити:

  • прізвище, ім’я, по батькові дитини;
  • дату народження;
  • місце проживання;
  • інформацію про стан здоров’я дитини та можливість відвідування закладу дошкільної освіти. 

Якщо дитина має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків або іншого законного представника дитини, у цій довідці може бути зроблено відповідний запис.

Якщо ж батьки або законні представники вирішать не вказувати в довідці діагноз дитини, то лікар зазначає застереження щодо фізичних навантажень та інші рекомендації медичного характеру. Відповідно, медичні працівники закладів дошкільної освіти володітимуть необхідною інформацією про стан здоров'я дитини.

Зверніть увагу, що для дітей до 6 років, які йдуть у дитячий садок, не потрібна довідка № 086-1/о чи будь-якої іншої форми.

Проте, усю інформацію про проведення вакцинації чи ревакцинації, а також здійснення туберкулінових проб лікарі чи медсестри фіксують у «Карті профілактичних щеплень»  (форма № 063/о). Цю форму ведуть у амбулаторно-поліклінічних, закладах освіти. Відповідно, довідка про проведені щеплення, що містяться у формі № 063/о, дає змогу медичним працівникам освітніх закладів бути ознайомленими з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини.

Відповідно до листа-роз’яснення, який МОЗ надіслав у МОН, інших довідок, крім зазначених вище, заклади дошкільної та шкільної освіти не мають права вимагати. Слід зазначити, що порядок прийому дітей до спеціалізованих закладів освіти, зокрема компенсаторного типу, здійснюється на підставі відповідних нормативно-правових актів, якими можуть передбачатися додаткові вимоги. 

Джерело: МОЗ

Фото використано як ілюстрації